Test Ayarları

Nasıl Test Oluşturulur

"Course Tools" altında bulunan Tests, Survey, and Pools bölümünü tıklayın. Ve çıkan sayfada Tests'e tıklayın.

Daha önce hazırladığınız bir testi içe aktarmak istiyorsanız, Import Test'e tıklayın. Bu yazıda yeni bir test oluşturacağız. Build Test'e tıklayın.

Ardından, bir Name kutusu ve iki metin kutusu göreceksiniz. Test adını yazın. Açıklama kutusuna testin açıklamasını yazabilirsiniz. Diğer kutu için ise bu test için eğitmenleri yazabilirsiniz. Tamamladığınızda, Submit butonuna tıklayın.

Şimdi testiniz oluşturuldu. Bir sonraki adım, testiniz için sorular oluşturmaktır.

Fareyi "Create Questions" üzerine getirdiğinizde soru türlerini görebilirsiniz. Çoktan seçmeli bir soru oluşturalım.

Önce soru başlığını sonra sorunuzu yazın. Options bölümünden cevap türlerini düzenleyebilirsiniz (numbering/vertical/partial credit/random order). Bundan sonra, istediğiniz cevap sayısını seçin. Önce doğru olan cevabı yazın. Tümünü doldurduktan sonra Submit'e tıklayın. Tekrar başka bir soru oluşturmak için aynı adımları uygulayabilirsiniz.

Testinizi tamamladıktan sonra "OK" seçeneğini tıklayın. Şimdi, testiniz tamamlandı ancak yayınlanmadı.

Test Ayarları Nasıl Yapılır?

"Course Content"e gidin. Ardından "Assesment" bölümünde Test seçeneğine tıklayın. Oluşturduğunuz tüm testler burada yer alır. Buradan da yeni bir test oluşturabilirsiniz. Ancak şu an, oluşturduğumuz testi yayınlayacağız. Daha önce oluşturduğunuz teste tıklayın (Add an Existing Test) ve Submit'e tıklayın.

Aşağıdaki digürler, oluşturulmuş ve yayına hazır bir testle ilgili tüm ayarları gösterir ve açıklar.

 1. Testin Adını ve Açıklamasını değiştirebilirsiniz.
 2. "Show test description to students before they begin the test." seçeneğini işaretlerseniz, bir öğrenci bir teste tıkladığında, ilk başta bir açıklama sayfasını görecektir. Next kutucuğuna bastıkta sonra testi başlatabilecektir. Bir testin tıklandığında yeni bir sekmede açılmasını istiyorsanız, "Yes" e tıklamalısınız.
 1. Make available to students: Öğrencilerin testi görmesine izin vermek için "Yes"e tıklamalısınız. Multiple Attempts: Bu ayarla öğrencilerin kaç kez teste girebileceğini ayarlayabilirsiniz. Score attempts using: Öğrencilerin birden fazla defa teste girdiklerinde puanlarının nasıl ayarlanacağını belirleyen ayardır. Force Completion: Öğrencilerin testi bitene kadar tamamlamasını istiyorsanız (kaydet ve çık seçeneği olmayacak) bunu seçin. Set Timer: Bu test için bir zamanlayıcı ayarlayın.

 1. Bir görüntüleme süresi eklemek için saat ayarlarını yapmanız gerekir. Sadece o an derste olan öğrencilerin testi çözmesini istiyorsanız veya sınıfınızda misafir öğrencileriniz varsa, sınava bir şifre koyabilirsiniz. Bu şifreyi dersteki öğrencilere verebilirsiniz.

 1. Test Availability Exceptions bölümü, seçilen öğrenciler için istisna yaratabileceğiniz bir bölümdür. Bu bölümdeki ayarların açıklaması için bir sonraki başlığa gidiniz.

 1. Bir testin bitiş tarihini ayarlayabilirsiniz. Öğrencilerin belirlediğiniz tarihten sonra testi görmesini istemiyorsanız bu seçeneği ayarlayın.

 1. Not vermek istediğiniz bir test oluşturduysanız, figürde bulunan yukarıdaki cümleyi işaretleyin. Öğrencilerin değerlendirilmesini ve not almalarını istemediğiniz bir test oluşturduysanız aşağıdaki seçeneği işaretleyin. Aşağıdaki seçeneği seçerseniz öğrencilerin notlarını göremezsiniz, öğrencilerin kendilerini denemeleri için oluşturulan testlerde bu seçenek tercih edilebilir.

 1. Testi gönderdikten sonra, öğrencilerin hangi soruları doğru cevapladıklarını veya soruların cevaplarını görmelerini istiyorsanız bu bölümden ayarlamalar yapabilirsiniz. Öğrenciler testi Submit ettikten sonra, burada yapılan ayarlamalara göre soruları cevaplarıyla görüp hatalarını inceleyebilir ya da sadece yanlış yaptıkları soruları (cevaplarını görmeden) görebilirler.

 1. Test presentation, testin ekranda nasıl görüntülendiğini belirleyen bir ayardır. Tüm soruları aynı sayfada veya tek tek sunmayı seçebilirsiniz.

Tüm ayarlar yapıldıktan sonra, Submit'e tıklayın. Lütfen testin öğrenciler için hala mevcut olmadığını unutmayın.

 1. Testi yayınlamak için, lütfen testin yanındaki küçük ok düğmesini tıklayın ve "Make Available" seçeneğini tıklayın. Artık testiniz öğrenciler için görülebilir.

Seçilen Öğrencilere Ayrı Olarak Test Ayarlarını Düzenlemek

Bu ayarlar yalnızca seçtiğiniz öğrencilere özeldir. Farklı öğrenciler için farklı ayarlar yapabilirsiniz.
 1. Add User or Group'a tıklayarak yeni bir kullanıcı veya yeni bir grup ekleyebilirsiniz. Remove All Exceptions'a tıklayarak tüm istisnaları silebilirsiniz.
 2. Name: Öğrencinin adı.
 3. Attempts: Öğrencinin aynı teste kaç kez girebilme hakkı.
 4. Timer: Belirli bir öğrenci için zaman sınırını girin. Ve testin otomatik olarak gönderilmesi için Auto Submit'e tıklayın.
 5. Availability: Öğrenci sınava sınıftan farklı bir günde girecekse, buradaki takvimden ayarlayın.
 6. Options: Öğrenciyi testi kaydedip çıkmak (ve daha sonra devam edebilmek) yerine testi bitirmeye zorlamak için bu seçeneği tıklayın.

Tüm ayarlar yapıldıktan sonra sayfanın altındaki Submit seçeneğine tıklayın.


Nasıldık?


Powered by HelpDocs (opens in a new tab)