Öğrenciler için Collaborate

You are recommended to use the Blackboard website for Collaborate.

Collaborate Menüsüne Giriş ve İlk Bakış

 • Online işlenecek dersinizin Blackboard Collaborate sayfasına erişebilmek için Blackboard'a giriş yapmış olmanız gerekmektedir. Blackboard'a giriş yaptıktan sonra sayfanın sağ üst kısmında konuşlandırılmış olan yatay menüden Courses'e tıklayarak kursların listelendiği sayfaya gidiniz ve dersinizi seçiniz.
 • Derse giriş yaptıktan sonra açılan menüde 'Virtual Classroom (Collaborate)' sayfasına tıklayınız. Blackboard Collaborate giriş sayfası tarafından karşılanacaksınız.
En iyi Blackboard Collaborate deneyimi için lütfen önerilen Google Chrome'un en güncel sürümünü kullanınız.

Ders Oturumuna İlk Giriş

 • Dersin öğretim görevlisinin oluşturduğu online oturuma giriş yapabilmek için Course Room'un altındaki oturumlardan uygun zaman dilimindeki yere tıklayınız.
 • Session'un üstüne tıklayarak Join Session butonuna tıkladıktan sonra Blackboard Collaborate'nin online eğitim platformuna yönlendirileceksiniz.
Platforma ilk girişinizde bazı taleplere izin vermek gerekecektir. Bunlar Mikrofon ve Kamera izinleridir. Lütfen sayfa açıldıktan sonra ekranınızda çıkacak olan Mikrofon ve Kamera izinlerine 'İzin Ver' ya da 'Allow' seçeneğine tıklayınız. Bu Collaborate deneyimizinden en üst düzeyde yararlanmanız için gereklidir. Mikrofon ve kamera izinleri vermeniz sonrasında her iki özellik de, siz açana kadar, kapalı konumda olacaktır.
 • Gerekli İzinleri verdikten sonra Blackboard karşınıza tutorial için bir talep gönderecektir. Bu talebe 'Later' diyerek karşılık verebilir ya da sistemin size arayüzü tanıtmasını takip edebilirsiniz..
 • Tüm bu işlemlerden sonra Blackboard Collaborate'nin ana görünümüne ulaşmış olacaksınız.

Derste Kimler Mevcut ve Bağlantı Kaliteniz

 • Blackboard Collaborate platformunda iken Sağ alttaki pembe ikona ( ) tıkladıktan sonra açılacak olan menüde altta bulunan butonlardan ikincisi olan 'Attendees' botununa ( ) tıklayınız.
 • Butona bastığınızda açılan sayfada derse o an bulunan kişilerin bir listesine erişeceksiniz. Bu listede öğretim görevlileri, Araştırma görevlileri ve derste yetkili olan kişiler 'Moderator' olarak gözükürken öğrenciler 'Participant' olarak gözükecektir.
 • Blackboard Collaborate, bağlantı kalitenizden sürekli olarak etkilenen bir sistemdir. Bağlantı kalitenizi kontrol etmek için Attendees listesine girdikten sonra isminizin sağında kutu içerisinde belirli bir sayıda çizgi bulunan bir ikon göreceksiniz . Bu ikon 4 çubuk içerdiğinde bağlantı kaliteniz en iyi düzeyde, 1 çubuk içerdiğinde ve kırmızı renkli olduğunda bağlantı kalitenizde bir sorun olduğunu belirtmektedir.
Eğer bağlantı kalitenizde bir sorun gözüküyorsa, lütfen gerekli önlemleri alınız.

Döküman Paylaşmak

 • Öğrenci rolünde olan bir katılımcının diğeriyle içerik paylaşması, Moderator tarafından kendisine Presenter yetkisinin verilmesiyle mümkündür. Presenter yapılan öğrencilerin 'Share Content' menüsüne erişimi olur.
 • Eklenebilecek döküman çeşitleri ve daha ileri anlatım için lütfen aşağıdaki videoya göz atınız.

Öğrencinin El Kaldırması ve Anlık Feedback Verme

 • Bir öğrenci el kaldırdığında ekranınızda şekildeki gibi bir bildirim çıkar:Bunu yapmanızın birkaç anlamı olabilir: anlatılan konuda söz almak istemek, sorulara cevap vermek, öğretim görevlisinin bir sorusuna toplu cevap vermek vb. .
 • Anlatılan konu üzerine düşüncelerinizi anlık göstermek adına ana panelin sol altında bulunan insan figürüne ( ) tıklayarak da fikirlerinizi belirtebilirsiniz.

Polls Cevaplama

Öğretim görevlileri online ders sırasında Collaborate aracılığıyla öğrencilere soru sorabilir.

Moderatorler hangi öğrencilerin ne cevap verdiğini sistem üzerinden görebilirler. Dolayısıyla aktif dinlemede olan kişilerin farkına varabilirler.

Kayıtlı Derslere Erişim

Moderatorun ders kaydını alması durumunda ilgili dersin tekrarını Session'a giriş menüsünün sol üstündeki ikona ( ) tıklayarak ve Recordings'e girerek erişim sağlayabilirsiniz.

Videonun Tamamı


Nasıldık?


Powered by HelpDocs (opens in a new tab)